O nás

Select album to play

previous next
 
Petr Jiříkovský
Jaroslav Matějka

TRIO MARTINŮ

Trio Martinů vzniklo na Pražské konzervatoři v roce 1990. V současném složení (Petr Jiříkovský – klavír, Pavel Šafařík – housle a Jaroslav Matějka – violoncello) hraje od roku 1993. Již od počátku svého působení, kdy se na uměleckém růstu souboru významně podílel vůdčí člen světově proslulého Smetanova kvarteta Antonín Kohout, dosahovalo trio řadu úspěchů a získávalo významná ocenění. Mezi tyto úspěchy patří účast v mezinárodní soutěži v italském městě Trapani, třetí cena na mezinárodní soutěži komorních souborů v Heerlenu v Holandsku v roce 1992, a zvláště pak první místo v téže soutěži o tři roky později (1995).

Členové tria v letech 1992 a 1994 absolvovali mistrovské kurzy ve Villecroze ve Francii pod vedením Pražského tria, a v letech 1995 a 1997 pod vedením prof. Sandora Deviche a člena známého Beaux Arts Tria Menahema Presslera kurzy v rámci Orlando festivalu v Kerkrade v Holandsku. V letech 1996–98 studovali všichni tři hráči na vídeňské Hochschule für Musik und darstellende Kunst u prof. Michaela Schnitzlera, člena Haydnova klavírního tria.

V roce 1995 byla Triu udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.

Od té doby trio koncertovalo  v Japonsku (2005), v Korei (2015), ve Śpanělsku, Nizozemí, Anglii a v jiných zemích Evropy a vystupovalo na významných mezinárodních festivalech a koncertních síních, jako je Musashi Hall v Tokiu, Seoul Arts Center, Grand Hall v Daegu, Korea (2015), Rudolfinum v Praze (2015), nebo Concertgebouw v Amsterdamu (červenec 2016).

Diskografie Tria Martinů zahrnuje jak studiové, tak živé nahrávky a obsahuje 7 CD nahraných pro české, belgické a německé nahrávací společnosti.  V červnu 2014 Trio Martinů vydalo CD s Beethovenovým Trojkoncertem, který uvedlo v prosinci 2012 se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou čínského dirigenta Muhai Tanga, doplněným Beethovenovým triem c moll, op. 1/3 uvedeným Triem Martinů v pražském Rudolfinu v roce 2008.

Svoje zatím poslední studiové CD vydalo Trio Martinů v březnu 2017 u německé společnosti Musicaphon a obsahuje kompletní klavírní tria Bohuslava Martinů.

Za posledních pět let bylo Trio Martinů pozváno k vystoupení na většině známých českých a slovenských festivalů, jako je např. Pražské jaro (1999, 2014), Prague Proms (2013), Festival Bohuslava Martinů v Poličce (květen 2014), Mezinárodní festival komorní hudby v Pišťanech (červven 2014), Mezinárodní festival komorní hudby v Českém Krumlově (srpen 2014), Festival Janáčkův Máj (2016) nebo Festival Antonína Dvořáka v Olomouci (2016).

V květnu 2016 se Trio Martinů rovněž zůčastnilo známého festivalu v Leamington Spa v Anglii, a nyní bylo pozváno na Mezinárodní festival komorní hudby do Petworthu (červenec 2018) a na London Wimbledon Festival do Anglie (listopadu 2018).

S současné době se Trio Martinů věnuje přípravě nových programů na svoje lednové turné do Holandska (2018), do Velké Británie (listopad 2018) a rovněž do Spojených států amerických (podzim 2018).

Všichni tři členové tria jsou vynikajícími sólisty a pravidelně nahrávají pro Český rozhlas. Pavel Šafařík a Jaroslav Matějka působí jako zástupci koncertních mistrů v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK a Petr Jiříkovský kromě sólového koncertování vyučuje klavír na Pražské konzervatoři.

NÁŠ ŽIVOTOPIS SI MŮŽETE STÁHNOUT V “PDF” FORMÁTU NA STRANĚ “PRO TISK”.

TRIO MARTINŮ
Pavel Šafařík
 

 
 
previous next
X